top of page

איך לצלם סרטוני אוכל? - המדריך שלי ליצירת סרטוני וידאו- חלק 2

אז אחרי שלב התכנון שקראתם עליו במאמר הקודם שלי , הפעם נדבר על השלב הכי חשוב- הצילום!

למה הכי חשוב, כי פה כל טעות היא קריטית, ובמיוחד כשמדובר באוכל, בשנייה אחת של טעות כל הסרטון יכול ללכת לפח וצריך לצלם מחדש. השארתם את העוגה בתנור 3 דקות יותר מדי והיא נשרפה? זהו, אין לכם סרטון! סליחה שאני דרמטית אבל זה המצב, הרי לא תוכלו להראות עוגה שרופה נכון? אין ברירה אלא להיות פה בפול ריכוז ותשומת לב. נסו להיות רגועים ולהרחיק עד כמה שניתן הסחות דעת כמו טלוויזיה דולקת ברקע או ילדים צועקים.

במה אני מצלמת ואיך?

אני מצלמת בשתי מצלמות:

1. בנייד שלי- אייפון 8

2. במצלמה דיגיטלית בת 12 בערך

אני אוהבת לצלם בשתי מצלמות כי זה נותן לי הרבה יותר משחק ואפשרויות עריכה אחר-כך.

את המצלמה הראשית (במקרה שלי הדיגיטלית) אני ממקמת בזווית עליונה כך שיתקבל מבט מלמעלה לא מקרוב מדי- כ40-50 ס"מ מעל המשטח.

את הכיוונון אני עושה כשבפריים אני מניחה בכל פעם כל אחר שיצטלם-תבנית/קערה/קרש וכו', עבור כל אחד אני מוודאת שהפריים נראה טוב והאלמנט המצטלם נמצא במרכז הפריים שלי ונראה טוב

עמדת הצילום שלי במטבח

את הטלפון אני ממקמת מהצד ובזווית נמוכה- בגובה של הקרש חיתוך בערך. בעיקרון אני תמיד משתמשת בחצובה (אל תנסו לצלם ביד אחת ובשנייה לבשל.. חבל על הזמן שלכם אתם תיתקעו די מהר וזה יהיה רע.. במהלך ההכנה אני עוצרת לרגע ומצלמת גם בצורה חופשית עם הטלפון ביד.

למשל את העוגיות בתבנית לפני שנכנסות לתנור במן תנועה איטית שעוברת עליהן מקרוב או מזלג ננעץ בביס של עוגה.

אם אתם מצלמים רק עם הטלפון אני ממליצה לרכוש מתקן שמאפשר לכם לצלם ממש מלמעלה (הרינגלייט לרוב לא יודע לעשות את זה, הם מגיעים תמיד כמעט עד הסוף ולא מאפשרים צילום ממש מלמעלה.

אני עובדת עם המתקן הזה שקניתי באמזון ואני מאוד מרוצה.

הוא מונח על השולחן או על כיסא ליד ומתכוונן בקלות לכל זווית אני מאוד ממליצה עליו. המחיר שלו כ-320 שקל. תלחצו כאן לרכישה

המתקן הנהדר שלי, ממליצה

במהלך העבודה אני עוצרת מדי פעם , מורידה את הטלפון מהמתקן ומחליפה זווית – מצלמת עם הטלפון ביד בצורה חופשית (רק בפעולות שלא דורשות שתי ידיים!) או ממקמת את הטלפון על השולחן נשען על משהו יציב.

כאן יש דוגמא של צילום עוגיות לפני שנכנסות לתנור. צילום כזה עם תנועה נכונה יוצר עניין בסרטון ושובר קצת את ה"שעמום" של המצלמה הקבועה שמצלמת מלמעלה:

ברגע שמיקמתם את המתקן/חצובה- עדיף כמה שפחות להזיז את המתקן כי אחר כך יהיה לכם קשה לחזור לאותו פריים בדיוק ובעריכה זה יקשה עליכם להתאים את הגודל.

ואם הזכרנו גודל, באיזה גודל כדאי לצלם?

במצלמה הדיגיטלית אני מצלמת ב16:9 שזה מלבן לרוחב (אני עושה את זה גם כשאני מצלמת עם הטלפון) הסיבה היא שככה יש לי אפשרויות להתאים אחרכך לכמה גדלים: את המלבן הרוחבי הגדול אני יכולה אחר כך להפוך למלבן "עומד" או לגזור ממנו ריבוע, הפוך זה פחות עובד.

הכנתי לכם שקף שמסביר את הגדלים השונים ולאן כל גודל מתאים:

גדלים של פריים לפוסט, ריל או יוטיוב

עוד נדבר על זה במדריך העריכה, אבל כבר בצילום אני מתכננת לאיזה פלטפורמה אני מתכוונת להעלות את התוכן ולפי זה אני מצלמת. אם מראש זה עולה רק לסטורי או לטיקטוק-אני מצלמת לאורך וזהו. אבל אם אני רוצה להעלות את החומרים האלה אחר כך ליוטיוב זה יכול להיות יותר בעייתי, תמיד אפשר איכשהו בעריכה לסדר את זה-למשל לחתוך את החלק העליון והתחתון של הפריים ולייצר ריבוע. אבל עוד נגיע לזה בפרק העריכה של המדריך.


איפה הכי כדאי לצלם?

אצלי יש חלונות לכל אורך השיש שנותנים המון אור, אז אני יכולה לצלם על השיש אבל מצאתי שהכי נוח על שולחן עם גלגלים שאני ממקמת במטבח במרחק של כמטר וחצי מהחלון. ולפי השעה והמצב של השמש אני מחליטה כמה מהתריס לסגור אם בכלל. על תאורה אפשר לדבר הרבה אבל אני התחלתי עם מה שיש ואני בגדול מצלמת באור טבעי.

אם המטבח שלכם חשוך- חפשו פינה מוארת בבית- בסלון או באחד החדרים והעבירו לשם שולחן יציב עם כל מה שתצטרכו לצילום.

זה השולחן/עגלה שיש לי:

עגלת הצילום שלי. מאוד נוחה אבל לא מספיק יציבה

עגלה על גלגלים זה דבר נהדר אבל שימו לב שהיא צריכה להיות יציבה מאוד, כי כשתלושו על המשטח בכוח והוא ירעד לכם וייראו את זה גם בצילום. בגלל שהעגלה שלי לא הכי יציבה (היא ממתכת, מעין עגלת שירות כזו) אני אף פעם לא ממקמת את המתקן צילום עליה, אלא על כסא יציב שאני מניחה ליד. ככה אם יהיו תזוזות של השולחן זה פחות ישפיע על הצילום, ועדיין תזכרו-אם השולחן רועד המנה תרעד ולגמרי יראו את זה בצילום.

כאן יש דוגמא איך זה נראה כשהשולחן רועד בגלל שהמיקסר לש בצק, כל מילה מיותרת..


לגבי צילום מעל הגז- אם אין לכם הרבה מקום על השיש ליד הכיריים ואין שם תאורה טבעית טובה- אני ממליצה לרכוש כיריים חשמליים קטנים ולצלם איתם.

איך לצלם בצורה מעניינת את ההכנה של המנה?

בסרטונים הטרנדיים ביותר הרבה פעמים בצילום מוציאים ומכניסים את הכלי/צלחת/מרכיב לפריים באיזה דרך מיוחדת- לפעמים מחליקים את זה פנימה- לפעמים בשקשוק מהצד, תנסו לשלב משהו כזה בצילום שלכם. אם אתם עושים קטע כזה חשוב מאוד להיות עקביים לכל אורך הצילום. אם צילמתי את הכניסה בדרך מסוימת אז כל מוצר שנכנס אני חייבת שייכנס באותה הדרך. ה"דרך" הזאת יכולה להיות משהו שהוא אופייני ומיוחד לכם.

זה ידוע שסרטונים עם בני אדם מצולמים בהם תמיד מצליחים יותר מאשר בלי, אז ממליצה לשקול לצלם את עצמכם בשלב מסוים מכניסים מרכיב למנה או טועמים ממנה.

זה המקום להגיד שכל מנה שאני מצלמת בוידאו - אני דואגת לצלם גם בסטילס. חייבים שתהיה תמונה אחת לפחות של המתכון מצולמת בסטילס עם פריים יפה ומעוצב. זה נהדר להתחיל או לסיים ככה את הסרטון, וגם יעזור לכם אם תרצו להעלות את המתכונים לאתרים או גופי מדיה שתמיד מבקשים את זה.

אם יש לכם אפשרות- תעדיפו לצלם את הסטילס בנפרד מהוידאו, ביום למחרת או אחרי מנוחה קלה. הסטילס דורש הקפדה על סטיילינג ופריים יפה, ורצוי לעשות את זה בנינוחות ולא בסוף העבודה על הוידאו שהיא די מתישה.

דוגמא לצילום סטילס מושקע עם סטיילינג

אמאלה ועכשיו גם צריך לערוך את כל זה?

כן, לצערי אין מנוס מזה אבל בשביל קצת להקל על החיים שלכם בעריכה: נסו לצלם שוטים קצרים (4-5 שניות גג) רק של ההתרחשות עצמה, ורק של התרחשות מעניינת, כלומר אין צורך לצלם את כל תהליך הבישול חצי שעה – מספיק שוט של 4-5 שניות בהתחלה, באמצע, ושוב בסוף. אבל שימו לב! -ככל שתעצרו יותר פעמים את הצילום (כשהטלפון על המתקן/חצובה הכוונה) ככה יש סיכוי יותר גדול שתשכחו להפעיל אותו שוב.. אז אם אתם כמוני קצת מפוזרים אני ממליצה לתת לזה לרוץ בלי לעצור.. מהפחד שלא תצלמו חלק מסוים ואז הכל ייהרס.


על איזה תכנה אני ממליצה ואיך אני עורכת את הסרטונים שלי, בקרוב במדריך הבא:)


אם הגעתם עד לכאן אז זה המקום לספר לכם שאני מדריכה ומלווה בלוגרי אוכל בתחילת דרכם. זה אומר שאני יכולה להגיע אליכם הביתה (באיזור המרכז) ליום צילום משותף שבו אדריך ואלווה אתכם איך לצלם בסביבה שלכם ועם הציוד שיש לכם. אני גם יכולה לצלם ולערוך עבורכם סרטון מיוחד וחגיגי, וגם ללמד אתכם לערוך בעצמכם

עוד על השירותים שלי ואיך ליצור איתי קשר אפשר לקרוא כאן: https://www.berko-made.com/b2b

מוזמנים לעקוב אחריי באינסטגרם, בפייסבוק, ביוטיוב ובטיקטוק
bottom of page